Kamilica. Ljekovita svojstva i način primjene.

8 minuta čitanja
0
0
1,121
Kamilica

Kamilica.

Bez ikakve dvojbe možemo reći da je kamilica najpoznatija ljekovita biljka.

Postoji nekoliko vrsta kamilice a najljekovitije su rimska i njemačka.

Tvrde da su još drevni narodi koristili ljekovita svojstva kamilice.

Žene iz viših slojeva starog Egipta su kamilicu koristile za spravljanje preparata za ljepotu a Grčki doktori su je prepisivali svojim pacijentima kada su imali povišenu temperaturu. Isto tako su je davali ženama za liječenje ženskih bolesti.

 

Šta sve liječi kamilica?

Kamilica  se koristi:

  • protiv grčeva (smije vse davati i malim bebama za ublažavanje stomačnih tegoba)
  • antiupalno
  • antialergijski
  • antiseptički (ako se nekada povrijedite pa se oko rane stvori zadebljana koža, najlakše ćete je ukloniti natapanjem povrijeđenog mjesta u čaju od kamilice. Zadebljanje će samo nestati a ostat će mlada i elastična koža.)
  • umirujuće
  • kao probavni stimulans
  • kao blagi analgetik
  • protiv menstrualnih bolova
  • opušta mišiće
  • njeguje problematičnu kožu
  • poboljšava funkciju jetre
  • jača kosu

Kako se koristi kamilica?

Kamilicu možete koristiti u obliku čaja na slijedeći način.

Jednu ili dvije čajne kašikice suhog cvijeta kamilice prelijemo sa četvrt litre kipuće vode, poklopimo i pustimo da odstoji 5 minuta.

U obliku kupke na slijedeći način:

Dvije pune šake kamilice prelijemo sa 3-4 litre kipuće vode, pa ostavimo da odstoji najmanje pola sata. Potom procijedimo i dodamo vodi za kupanje. Ovakva kupka opušta i umiruje, smiruje bolove, potiče mokrenje.

Ulje od kamilice

Staklenku napunimo svježim ili suhim cvjetovima kamilice, pa ih prelijemo maslinovim, sezamovim ili bademovim hladno prešanim uljem, tako da prekrije cvjetove. Pokrijemo i ostavimo na toplom sunčanom mjestu da odstoji najmanje mjesec dana. Povremeno protresemo.

Nakon mjesec dana procijedimo kroz gazu i ostavimo u dobro zatvorenoj boci na tamnom i hladnom mjestu. Ovo se ulje može koristiti za masiranje bolnih mjesta ili upala na koži, za masažu upaljene i suhe kože i vlasišta.

Kamilica kao tinktura:

Kao i kod pripreme ulja, staklenku napunimo svježim ili suhim cvjetovima kamilice, a prelijemo ih domaćom rakijom. Ostavi se na toplom i sunčanom mjestu mjesec dana uz povremeno protresanje, procijedi i čuva u zatvorenoj boci na tamnom mjestu. Koristi se za jačanje imuniteta i smirenje menstrualnih te bolova i grčeva u probavnom sustavu.

Kamilica u obliku praha

Osušeni cvjetovi kamilice u tarioniku ili mikseru se usitne u prah, koji se može uzimati po žličicu sa vodom umjesto tableta za bolove, ili sa medom za lakše iskašljavanje (razrijeđuje u plućima nakupljen šlajm).

 

Sigurno vam je jasno da ovo nije ni izbliza kompletan spisak bolesti koje se mogu tretirati (liječiti) kamilicom.

Kako piše mr. pharm. Šeila Balić Svalina  kamilica se može koristiti:

Protiv bolova, upala… Djeluje protiv bolova, upala, nesanice, nervoze, slabe probave, kožnih bolesti.

U prvom je redu lijek za žene, osobito protiv grčeva svih vrsta.

Najčešće upotrebljavamo tople obloge protiv bolova.

Kamilica otklanja kamence, sprječava probadanje u udovima, ublažuje žuticu, tegobe u prsima, teškoće s menstruacijom, gliste.

Sluz će se brzo rastopiti i izlučiti iz pluća i želuca ako kamilicu zdrobimo, pomiješamo s medom i dulje vrijeme ujutro i navečer uzimamo po jednu čajnu žličicu te mješavine.

Za utrljavanje kod oteklina, kvrga, prignječenja, gihta i reume izvrsno će pomoći kamiličino ulje.

Nekoliko pregršti kamilice namačemo 10 dana u litri maslinova ulja, držimo na suncu te procijedimo u boce. Oboljela mjesta istrljamo svaki dan 3 do 5 puta tim uljem.

Poslije vađenja zuba ili kod upale grla grgljamo uvarkom od kamilice. Bol će ubrzo nestati, a rana će se očistiti i zacijeliti.

Parne kupelji od kamilice pomažu kod bolova u ušima, glavobolje, upaljenih sinusa, granuloma, bronhitisa. Kupelj bi trebala trajati oko 20 do 30 minuta.

Čaj smiruje želučane tegobe već nakon kratkotrajnog redovitog uzimanja ako je riječ o upaljenoj sluznici ili čak čiru na želucu. Tom čaju možemo dodati i paprenu metvicu i matičnjak.

Kamilica djeluje i kao dobar antiseptik.

Upotrebljavamo je u oblozima ili za kupelji kod gnojnih rana i rana koje teško zacjeljuju. Na rane stavljamo i zdrobljenu svježu biljku. – Najizraženije djelovanje kamilice je antiinflamatorno (antiinflamatorik), to jest protuupalno djelovanje kod svih upalnih procesa, bili oni unutarnji ili vanjski.

 

Nadam se da će ovaj članak pomoći da više o kamilici na razmišljate samo kao o jeftinom čaju i da ćete je od sada mnogo više cijeniti.

(Kucni-ljekar.com)

Učitaj još Povezanih članaka
Dodaj još dzevadic
Dodaj još u Ostale korisne objave

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)