Kefir. Postupak izrade i ljekovita svojstva.

5 minuta čitanja
0
0
1,672
Kefir

Kefir.

Prije nekoliko dana sam dobio  Tibetansku gljivu koja se koristi pri proizvodnji kefira pa sam odlučio da vas upoznam o ljekovitim svojstvima ovog napitka i o načinu spravljanja.

Kao što se već dade zaključiti za, proizvodnju kefira osim mlijeka koji je glavni sastojak potrebna vam je gljiva koja će potaknuti reakciju u mlijeku i pretvoriti ga u kefir.

Nije birno dali ćete za ovu svrhu koristiti kuhano ili ne kuhano mlijeko.

Postupak izrade kefira je isti i za jedno i za drugo.

Koliko ćete kefira proizvesti odjednom zavisi koliku gljivu posjedujete.

Manja gljiva, manje kefira. Veća gljiva više kefira. Nemojte da vas razočara ako imate malu gljivu pošto ona raste tako da je potrebno samo malo strpljenja.

Kefir. Postupak izrade.

Kada u mlijeko ubacite gljivu ostavite mlijeko na neko mjesto sa konstantnom temperaturom. Vrijeme koje gljiva mora provesti u mlijeku je oko dvadeset i četri sata. Ako mlijeko stoji na toplijem mjestu, postupak će trajati kraće vrijeme. Ako stoji na hlčadnijem mjestu postupak će trajati nešto malo duže.

Kada primijetite da se u mlijeku počela odvajati sirutka, proces je završen.

Procijedite mlijeko kako biste izvadili gljivu koju morate oprati pod slabim mlazom vode pa je odmah staviti u novo mlijeko. U protivnom gljiva bi uginula.

Odmah poslije uklanjanja gljive kefir možete koristiti ali on tada nema ljekovita svojstva koja dobiva naknadnom vrenjem.

Ostavite ga da fermentira još četrdesetosam sati pa ga tek tada koristite.  Tada su njegove ljekovite osobine upotpunjene.

Za proizvodnju kefira koristite drvene ili staklene posude. Nemojte koristiti metalne.

Ako nemate više mlijeka koje možete preraditi u kefir, gljivu zamrznite (bar tako je rekao gospodin koji nam je nabavio gljivu) dok ne dođete do novog mlijeka.

Pošto sam vam objasnio kako da od običnoh mlijeka napravite kefir, da vam sada objasnim zašto da to radite.

Dali je sve to vrijedno truda?

Kefir pravimo iz dva razloga. Prvi je zato što je kefir vrlo ukusan napitak a drugi je zato što je vrlo ljekovit.

O prvom razlogu nemam šta da vam objašnjavam. To je u skladu sa narodnom izrekom da se o ukusu ne raspravlja ali vam zato mogu nabrojati ljekovita svojstva kefira.

 Ljekovita svojstva.

Kefir jača imunitet, čisti organizam od toksina, pomaže uspostaviti normalan krvni pritisak, smanjuje razinu holesterola,pomaže kod želučanih bolesti, obnavlja floru i ublažava bolesti crijeva, pomaže kod bolesti jetre, bubrega i žuči, liječi upalne procese (prirodni je antibiotik),pomaže kod slabokrvnosti  i slaboj cirkulaciji,liječi respiratorne bolesti,pomaže kod stresa, nesanice i bolesti živčanog sistema,usporava širenje stanica raka,djeluje protiv gljivica i bakterija te pomaže kod astme i alergija.

 

(Kucni-ljekar.com)

Učitaj još Povezanih članaka
Dodaj još dzevadic
Dodaj još u Ostale korisne objave

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)