Način uklanjanja Melazme

5 minuta čitanja
0
0
929

Na kongresu dermatologa održanom od 10. do 13. aprila 2008. godine u Portorožu predstavljeni su mnogobrojni noviteti u ovoj medicinskoj grani. Doduše, najveća pažnja bila je usmjerena na estetske i medicinske tretmane laserom.

U istraživanjima se daleko najboljim pokazao Q-Switched laser, kojim se rješavaju problemi u vezi s melazmom, nepoželjnim tetovažama, kao i drugim promjenama na koži.

Kako za liječenje melazme postoji veliko interesovanje, u ovom i sljedećem prilogu detaljnije opisujemo taj problem, kao i moguće načine tretmana.

Utjecaj sunca

Riječ melazma potiče od grčke riječi “melas”, što znači “crno”. To je vrsta hiperpigmentacije lica koja se pojačava izlaganjem suncu. Može se pojaviti tokom trudnoće, kod žena koje koriste oralna kontracepcijska sredstva ili druge spolne hormone, kao i kod onih koje boluju od genitalnih ili endokrinih oboljenja ili tumora.

Melazma je, zapravo, svijetlo do tamno smeđa neravnomjerna hipermelanoza, čiji intenzitet može biti različit, a razvija se polagano i simetrično na čelu, temporalnoj regiji, obrazima, gornjoj usni i bradi.

Postoje četiri tipa melazme:

  • epidermalni tip: uobičajeno, to je svijetlosmeđa hiperpigmentacija, uz pojačan kontrast boja pod Woodovim svjetlom

  • dermalni tip: radi se o pepeljastoj ili plavosivoj pigmentaciji, bez naglašenog kontrasta pod Woodovim svjetlom

  • mješoviti tip: često tamnosmeđa boja, uz kontrast hiperpigmentacije naglašen pod Woodovim svjetlom

  • tipovi kože V-VI: lezije su vidljive na dnevnom svjetlu, ali nisu evidentne pod Woodovim svjetlom

Uzroci hiperpigmentacije obično su teško odredivi: faktori genetike i rasne pripadnosti isprepliću se s endokrinim faktorima, vanjskim utjecajima i upotrebom kozmetike.

Djelovanje kozmetike

Vanjski utjecaji su u direktnoj vezi sa zanimanjem pacijenta (rad s mineralnim uljima i ugljem) ili s upotrebom nekih kozmetičkih sredstava. Pigmentacija se obično razvija brzo i simetrično i veoma je postojana. Ako se pronađe i ukloni lokalni uzrok pigmentacije, ona postepeno blijedi.

Histološki, postoje dva tipa pigmentacije, ali pod elektronskim mikroskopom nisu vidljive veće razlike između dermalne i epidermalne hiperpigmentacije.

Mnogi etiološki faktori imaju veze s melazmom, uključujući endokrine faktore, oralna kontracepcijaska sredstva, trudnoću, sunčevu svjetlost, genetske i rasne faktore.

Uzroci melazme

a) Endokrini faktori: hormoni (estrogen i progesteron) uzimaju se u obzir radi česte povezanosti melazme i trudnoće, upotrebe kontracepcijskih sredstava ili hormonskih tretmana menopauze. Pored toga, melazma se rijetko pojavljuje kod muškaraca. Kod kloazme (melazme vezane za trudnoću), hiperpigmentacija obično nestaje nakon porođaja.

b) Izlaganje sunčevoj svjetlosti: posmatranja su dokazala da sunčeva svjetlost igra važnu ulogu – pogoršava melazmu koja je i inače bazirana na licu i dijelovima tijela koji su najčešće izloženi suncu.

c) Ostali faktori, kao što su genetski i rasni, također imaju utjecaja na melazmu. Pacijenti s tamnim tenom češće će oboljeti od melazme, a također postoje i genetske predispozicije.

 

(Dnevniavaz)

Učitaj još Povezanih članaka
Dodaj još dzevadic
Dodaj još u Njega lica i kože

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)